29. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków

Kolarze w Jaśle

116 zawodników z 21 ekip uczestniczących w 29. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim „Solidarności” i Olimpijczyków wystartowało 5 lipca br. (czwartek) w Jaśle na trasę III etapu, liczącego 145,6 km. Do Stalowej Woli, gdzie była meta dojechało 115 kolarzy.

Pierwsze dwa etapy o łącznej długości 191,8 km rozegrane zostały 4 lipca. Żółtą koszulkę lidera wywalczył w nich Sylwester Janiszewski z ekipy Wibatech Merx 7R. Wystartował w niej w Jaśle i zachował ją na kolejny, liczący 197,9 km etap: Nowy Sącz – Jaworzno, który kolarze pokonali w piątek, 6 lipca.

Trasa tegorocznego wyścigu prowadzi z Sanoka do Łodzi. Wyścig rozpoczął się 4 lipca na Rynku w Sanoku, a zakończy w sobotę, 7 lipca, w Łodzi. Kolarze przejadą łącznie blisko 800 km, podzielonych na 5 etapów, biegnących terenami 5 województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

***

W Jaśle, przed startem III etapu 29. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków odbyły się Mini Wyścigi „Solidarności”, w których wystartowało kilkanaścioro dzieci. Zwycięzcom tych wyścigów nagrody uroczyście wręczyli: wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz jego zastępczyni Elwira Musiałowicz – Czech.

Po wyścigach dzieci, wyruszający na trasę III etapu kolarze mieli – po starcie honorowym na Rynku – zrobić 3 rundy ulicami Jasła. Dopiero po nich miał – w tym samym miejscu – nastąpić tzw. start ostry i wyjazd z miasta.

Niestety, kolarze pomylili się, nie skręcili tylko pojechali prosto i ulicą Kazimierza Wielkiego od razu wyjechali z Jasła w kierunku Rzeszowa. Gdy organizatorzy wyścigu zorientowali się, co się stało, nie dało się już nic zrobić.

Wszystkich rozczarowanych miłośników kolarstwa, którzy oczekiwali na przejazd kolarzy na trasie rundy honorowej w imieniu organizatorów bardzo przepraszamy. Przepraszamy też za niedogodności tych, którzy – w odpowiedzi na apel służb porządkowych – przeparkowali swoje auta z ulic, którymi kolarze mieli jechać oraz wszystkich tych, którzy niemal od świtu pracowali i pilnowali porządku, by jasielski fragment wyścigu mógł przebiec bez problemów.

Organizatorem Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności” i Olimpijczyków odpowiedzialnym za jego przebieg jest Region Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Łodzi.

Miasto Jasło zwróciło się już do organizatora o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Będzie się również domagać poniesienia przez organizatora odpowiedzialności finansowej.