16 mln złotych, 4 obszary, 20 projektów, 3 lata – rozpoczynamy realizację projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”

20 różnych projektów, w tym również inwestycyjnych, o łącznej wartości 16 mln złotych będzie realizowanych w ciągu dwóch najbliższych lat w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”. Dofinansowanie na te zadania miasto otrzymało z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014- 2021.

Jasło, jako jedno z 29 miast w Polsce, otrzymało dofinansowanie na realizację  zadań zaplanowanych w ramach programu Rozwój Lokalny. Partnerami miasta w kilku z nich są: Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz Fundacja Aktywna Galicja.

Projekty jasielskie znajdują się w czterech obszarach: gospodarczym, społecznym, środowiskowym i inteligentnego zarządzania miastem.

W obszarze gospodarczym znajdują się:

• Dostosowanie edukacji do potrzeb rynku pracy (organizacja staży zawodowych)
  • Ścieżki kariery szyte na miarę (doradztwo w zakresie doskonalenia zawodowego)
  • Miejski design (ławeczka „Dudusia”, montaż lunety widokowej na winnicy miejskiej)
  • Potencjały miasta bazą rozwoju lokalnej przedsiębiorczości (m.in. warsztaty dla mieszkańców)
  • Dni przedsiębiorczości (m.in. spotkanie wystawienniczo-targowe, study tour)

W obszarze społecznym:

• Realizacja programu Jasło Miasto wiedzy (kontynuacja działań i wprowadzenie kolejnych zadań m.in.: Jasielskie Towarzystwo Naukowe, Jasielski Bon Szkoleniowy, Jasielski Bank Czasu Młodych)
  • Utworzenie centrum wspierania aktywności organizacji pozarządowych (utworzenie dedykowanego miejsca, szkolenia, wsparcie merytoryczne)
  • Centrum Aktywnego Seniora – część inwestycyjna i nieinwestycyjna (utworzenie miejsca dla seniorów – zapewnienie wsparcia oraz pomocy, w tym wsparcia specjalistycznego)

W obszarze środowiskowym:

• Kampania ekologiczna na rzecz ochrony środowiska ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki – część inwestycyjna i nieinwestycyjna (wymiana starych źródeł ciepła na kotły gazowe, edukacyjne warsztaty ekologiczne)
  • Budowa drogi 5KDZ wraz z infrastrukturą towarzyszącą – przedsięwzięcie inwestycyjne (budowa drogi z przebudową kolidującego uzbrojenia podziemnego)
  • Budowa Centrum Komunikacyjnego w Jaśle – przedsięwzięcie inwestycyjne (budowa –
    I etap, węzła przesiadkowego dla podróżnych korzystających z komunikacji zbiorowej lub prywatnej, przesiadających się na transport kolejowy i autobusowy – ul. Metzgera)
  • Miasto to Ja (akcje tematyczne, turniej osiedlowy, flashmob, warsztaty śpiewu)
  • Idziemy w Jasło (kawiarnia obywatelska, warsztaty kreatywne)

W obszarze inteligentnego zarządzania miastem:

• Wdrażanie działań w oparciu o narzędzie samooceny dla jednostek samorządu terytorialnego przygotowane przez OECD (m.in. planowanie strategiczne, koordynacja działań pomiędzy wydziałami urzędu i  jednostkami organizacyjnymi)
  • Kontrola pod kontrolą (szkolenia, warsztaty, kursy specjalistyczne dla pracowników urzędu i jego jednostek)
  • Kto, co, gdzie, kiedy, dlaczego? – czyli stawiamy na zrozumiałą komunikację (m.in. opracowanie i stworzenie katalogu wzorów pism najczęściej kierowanych do urzędu przez klientów, opracowanie i wprowadzenie ujednoliconych dla każdego wydziału urzędu szablonu pism kierowanych do mieszkańców),
  • Opracowanie programu dostępności dla Miasta Jasła (opracowanie zbioru wymagań i wytycznych opisujących, jak projektować i realizować inwestycje, usługi, działania, tak aby każdy mógł z nich korzystać: senior, małe dziecko czy osoby z różnymi niepełnosprawnościami).

Realizacja wszystkich zadań ma zakończyć się końcem kwietnia 2024 roku, a ich wynikiem ma być osiągniecie wyznaczonych celów:

• Jasło przestrzenią dialogu i dobrych warunków do rozwijania partycypacji społecznej
  • Jasło – przyjazne miejsce do życia
  • Jasło miastem mieszkańców dbających o środowisko
  • Rozpoznawalna marka Jasła w oparciu o endogenne potencjały.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami opracowanymi w procesie partycypacji społecznej, w ramach przygotowania projektu:

Plan Rozwoju Lokalnego Miasta Jasła

Plan Rozwoju Instytucjonalnego Miasta Jasła

Baner z napisem Jasło moje miasto, mój dom