100 urodziny Mieczysława Żygłowicza

271

23 sierpnia br. jaślanin ppłk Mieczysław Żygłowicz, żołnierz AK, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., obchodził 100 urodziny.

Z tej okazji dostojnego Jubilata odwiedzili liczni oficjalni goście. Był wśród nich również burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Ppłk w stanie spoczynku Mieczysław Żygłowicz po ukończeniu szkoły powszechnej w rodzinnych Kołaczycach koło Jasła został przyjęty do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie, po której ukończeniu w 1936 r. otrzymał przydział służbowy do 84 PP Strzelców Poleskich w Pińsku. Służył tam jako instruktor w szkolnej kompanii CKM, a następnie jako zastępca dowódcy plutonu taczanek CKM.

Od 1 września 1939 r. walczył na froncie ze swoim pułkiem w składzie 30 DP w Armii „Łódź”. Po wycofaniu się 30 DP pod Warszawę przedarł się za rzekę Bug do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga. Jako dowódca plutonu CKM walczył w okolicach Kocka. Pod Wolą Gułowską 5 października 1939 r. został ranny w twarz i szyję. Wzięty do niewoli niemieckiej został – po wyleczeniu ran w szpitalu w Radomiu – osadzony w obozie dla jeńców wojennych w Landsbergu, skąd w 1940 r. udało mu się zbiec. Po powrocie w okolice Jasła i Kołaczyc zaangażował się w działalność konspiracyjną najpierw w ZWZ, a następnie AK w placówce „Kukułka”. W tym czasie m.in. organizował szkolenia wojskowe dla młodzieży z okolicznych wsi oraz uczestniczył w akcji przejęcia broni ze zrzutów w 1944 r. w Bieździedzy koło Jasła. W ramach Akcji Burza zajmował się rozprowadzaniem broni dla placówek w Kłodawie, Brzyskach i Błażkowej. Podczas wysiedlania przez Niemców mieszkańców Kołaczyc zabezpieczał wraz z żołnierzami AK ludność cywilną przed grabieżami ze strony grasujących band. Po wojnie był nauczycielem przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, której był również budowniczym.

Mieczysław Żygłowicz jest człowiekiem o nieskazitelnym charakterze, cieszącym się ogromnym autorytetem w środowisku jasielskim, wielkim patriotą, wychowawcą wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Jest ostatnim żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego II RP i uczestnikiem wojny obronnej 1939 r., symbolem i żywą lekcją historii dla młodego pokolenia; ostatnim żyjącym żołnierzem AK.

Poprzedni artykułPROGRAM NA 24 08 2019
Następny artykułJasielski Budżet Obywatelski – rozpoczynamy głosowanie