IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Jasło było jednym z 38 miast z terenu Podkarpacia, które włączyły się w organizację tegorocznych IX Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu (23-27 stycznia 2017 r.). W Jaśle obchody odbyły się 25 i 26 stycznia.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na pomniku znajdującym się na cmentarzu żydowskim, a także odmówieniu modlitwy której przewodniczył ks. dziekan Zbigniew Irzyk. Program przypominajacy tragedię Holokaustu przygotowała młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. St. Pawłowskiego pod kierunkiem Magdaleny Białek oraz Edyty Jamrogiewicz.

W ramach jasielskich obchodów Muzeum Regionalne przygotowało wystawę „Społeczność Żydowska w Jaśle”, której celem jest przypomnienie mieszkańcom Jasła społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała w Jaśle przed II wojną światową. Na wystawie zaprezentowane są unikalne fotografie i dokumenty ukazujące społeczność żydowską w Jaśle i jej zagładę. Wernisaż odbył się 25 stycznia br., a towarzyszył mu montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle. Wystawa będzie czynna do 31 marca br.

Jasielskie obchody zakońzcyła projekcja filmu „Syn Szawła” w reżyserii László Nemesa, która odbyła siew kinie Syrena 26 stycznia.